Van For Holiday - Dovolená v obytné dodávce

+420 605 989 847
Zpět


Nejčastější dotazy zájemců

V tomto článku jsme shrnuli odpovědi na nejčastější dotazy týkající se cestování s obytnou dodávkou Van For Holiday. Zajímalo vás, jak funguje topení v zimě, jak je řešeno koupání a teplá voda. Jestli se opravdu vejdete ve 4 lidech, či zda a jak můžete bezpečně vézt kola.1. VEJDEME SE VE 4 LIDECH? 

Ano, obytná dodávka Van For Holiday je stavěna pro 4 osoby na jízdu i na spaní. 4 Osoby jsou myšleny především jako rodina, tj. 2 dospělí + 2 děti. Tři dospělé osoby je úplně v pohodě, 3+1 dítě také v klidu (i na horách se zimním oblečením a lyžařskou výbavou). Při jízdě sedí klasicky 2 dospělí vepředu a 2 děti vzadu. Pohodlně se vejdou i menší děti se sedačkami (jedna sedačka pro menší dítě a jeden podsedák). 

Spaní ve 4 lidech je řešeno následovně: 2 dospělí spí vzadu na velké pevné posteli (195 x 130 cm) a pro děti vznikne spaní rozložením jídelního prostoru a vložením 2 matracových klínů postel o rozměru 180 x 125 cm. Podrobnější informace o ložnici a spaní v obytné dodávce získáte kliknutím na tento odkaz. 

Postel pro děti v obytné dodávce Van For Holiday
Pohodlná postel pro další dvě osoby vznikne rozložením jídelního prostoru. Rozměr je 180 x 125 cm.

2. JAK JE ŘEŠENO TOPENÍ V ZIMĚ?

Obytná dodávka Van For Holiday je přizpůsobena k zimnímu provozu díky nezávislému topení TRUMA COMBI s integrovaným bojlerem. Díky němu můžete bezpečně topit i v době fyzické nepřítomnosti v autě, třeba když brázdíte sjezdovky v alpském lyžařském středisku. Díky plynovému bojleru si po celodenní lyžovačce můžete dopřát v autě teplou sprchu. Stačí si pár minut předem na ovladači zapnout ohřev vody. Kompletní praktické informace o topení najdete v odkazu zde. 

ovládací panel topení v obytné dodávce Van For Holiday
Ovladač topení je umístěn v obytné části a jeho ovládání a nastavení požadované teploty je velmi jednoduché.

3. KDE A JAK DOPLNÍM PLYNOVOU NÁDRŽ?

Plynová nádrž o objemu 40 litrů je rafinovaně umístěna v garáži. Doplňuje se velmi jednoduše natankováním LPG do příslušného otvoru. LPG je možné natankovat téměř na každé benzínce. Nádrž je dostatečně velká a spotřeba naopak nepříliš velká. Plná nádrž stojí asi 600 korun a vydrží při topení, vaření a ohřevu vody na sprchování zhruba 6 dní. 

Při předání obytky proběhne asi hodinová instruktáž a vše je podrobně vysvětleno. Navíc je v autě návod na obsluhu přímo od výrobce, kde je vše důležité vysvětleno. 

plynová nádrž do obytné dodávky Van For Holiday
Plynová nádrž je rafinovaně umístěna v garáži, nezabírá tak místo na kempingový nábytek, nebo lyžařskou výbavu.

4. JAK SE ŘEŠÍ HYGIENA?

V obytné dodávce Van For Holiday je koupelna s wc, kde je možné se sprchovat. Teplá voda je zajištěna nezávislým topení s integrovaným bojlerem. Voda je zásobena ze 100 litrové nádrže, která je zabudovaná pod zadními sedačkami. Více info o koupelně v obytné dodávce najdete v tomto odkazu.

Koupelna v obytné dodávce Van For Holiday
Koupelna s wc v obytné dodávce Van For Holiday. 

 

5. MŮŽEME VÉZT KOLA?

Ano, kola s sebou můžete vézt. Obytnou dodávku Van For Holiday jsme vybavili tažným zařízením a nosičem na 4 kola značky Thule. 

Tažné zařízení je skvěle promyšlené. Funguje tak, že celým nosičem na kola vyjedete a pohodlně tak otevřete zadní dveře, aniž by bylo potřeba nosič s koly sundavat. Je tak dosaženo maximálního pohodlí při vyndavání věcí z garáže auta. Nosič na kola je možné zapůjčit za 100 Kč/den (po předchozí domluvě).

nosič na kola na obytnou dodávku Van For Holiday
Obytná dodávka Van For Holiday je vybavená taženým zařízením s nosičem na 4 kola zn. Thule. 

6. KDE SMÍME A NESMÍME PŘESPÁVAT

Jednou z možností kde přespat je kemp, pokud vám vyhovuje zázemí, služby a často těsná blízkost jiných návštěvníků kempu (někdy velmi hlučných). 

Obytná dodávka Van For Holiday však svou nezávislostí velmi vybízí k tzv. Freecampingu. To je volný způsob nocování na veřejných místech, parkovištích, plochách. Zde je nejdůležitější umět používat ZSR (zdravý selský rozum) a nikdy nejít přes zákazové cedule a jiná upozornění. Rozumným kompromisem může být např. veřejné parkoviště pod rozhlednou (návštěvníci rozhledny k večeru odjíždí a vy si tak užijete klid, ticho a přírodu nadosah). Zásadní podmínkou je dodržování tzv. Etického kodexu kempaře a zároveň svým pobytem neobtěžovat okolí. Oblíbenou pomůckou pro freecamping je mobilní aplikace "Park4night", která shromažďuje místa po celém světě, kde je možné tímto způsobem nocovat. I tuto aplikaci doporučujeme používat s rozumem a pokud se místo nejeví jako vhodné, raději najít jiné nebo kemp. V aplikaci najdete i tzv. Stellplatzy, což jsou místa, kde za drobný poplatek můžete legálně přespat a udělat servis auta (doplnit vodu, vylét chemické wc). 

Také legislativa každé země se k tomuto staví trochu jinak, v některých severských zemí je naprosto běžné nocovat kdekoliv v přírodě, v jiné zemi je to nemyslitelné. Doporučujeme si legislativní postoj konkrétní země zjistit a dodržovat!

Etický kodex kempaře
Etický kodex kempaře. Zdroj: Asociace kempování a karavaningu.

7. JAK VELKÁ JE LEDNICE?

Lednice v obytné dodávce Van For Holiday má objem 65 litrů. Při troše dobré vůle a smyslu pro organizaci do ní sbalíte zásobu jídla pro 4 člennou rodinu na týden. Pro potraviny nutně nevyžadující lednici (konzervy, sklenice zavařených okurek apod.) velmi dobře poslouží některý ze spodních šuplíků v kuchyni. Velikostí bezvadně odpovídají výšce sklenice okurek :-o  Bližší info o lednici a celkově kuchyni a jejím vybavení najdete v článku pod tímto odkazem. 


Zpět

Co obytný vůz nabízí?

Exteriér

 • Prostorná a snadno ovladatelná markýza Fiamma
 • Kempingový nábytek (4 židle + stůl)
 • Vyrovnávací klíny, venkovní koberec
 • Propojovací kabel 30m na 230V + redukce na připojení ke karavanu + redukce na připojení do kempové přípojky
 • Upínací popruhy pro zajištění věcí v garáži
 • Výstražný trojúhelník + tažné lano

Interiér

 • Plně vybavená kuchyně
 • Hadice na pitnou vodu 8m + redukce
 • Vše pro úklid
 • Hasicí přístroj, vodováha
 • Bezpečnostní vesty + lékárnička
 • WC chemie, speciální toaletní papír